Події

31 травня

Звіт ТРАВЕНЬ 2019 ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ПРИНОСИТЬ КРАЩІ РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ (DOBRE)

Децентралізація все більше набирає обертів об’єднуючи не тільки території, але й людей, які хочуть впливати на процеси розвитку та мати можливість реалізувати найсміливіші ідеї в своїй громаді. Тому експерти Програми DOBRE активно допомагають мешканцям громад досліджувати та застосовувати інструменти демократії, які зможуть якісно вплинути на життя в громаді. Задля ознайомлення мешканців з одним із таких інструментів, 7 травня 2019 року в Малинівській селищній ОТГ, а 13 травня 2019 року в Золочівській селищній ОТГ, було проведено круглі столи «Бюджет участі – інструмент прямої демократії», на котрому учасники мали змогу більше дізнатися та краще розібратися в сутності даного інструменту, зрозуміти його переваги та відмінності, перспективи, які відкриваються на шляху розвитку та зміцнення громади, познайомитися з з платформою «Громадський проект», її функціями та можливостями для забезпечення дієвого впровадження даного інструменту участі. Учасники заходів мали чудову можливість показати згуртованість своїх громад навколо загальної справи – покращення якості життя місцевих мешканців. Так, мешканці активно включалися в роботу, надавали зворотній зв’язок щодо організації бюджету участі, проведення якомога ефективнішої інформаційної кампанії, вносили пропозиції до Положення про Бюджет участі та параметрів, якими буде регламентуватися процес його реалізації. В Малинівській громаді цей інструмент почне реалізовуватися вже в липні поточного року і учасники вірять, що ця можливість викличе жвавий інтерес у багатьох небайдужих мешканців ОТГ. Супровід розвитку місцевої демократії здійснюється ГС “Харківський університетський консорціум” в рамках проекту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» програми “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) в Харківській області, що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).  

№1

№2

 

№3

   
З кожним днем все більшої актуальності набуває проблема виховання соціально-активної особистості, оскільки тільки ініціативні, конкурентоспроможні молоді люди здатні до творчого перетворення навколишнього світу. Але здійснювати перші кроки у громадянській активності завжди нелегко, тому команда #DOBRE поставила собі за мету допомогти кожній небайдужій особистості пройти цей складний шлях від звичайного пересічного громадянина до творця кращого “завтра”. Задля висвітлення питання щодо важливості соціальної активності населення досвідчені експерти провели серію заходів, спрямованих на активізацію мешканців Малинівської та Золочівської громади. Так, 14 травня 2019 року відбулась фокус-група «Наявні механізми участі й осередки громадської активності в Малинівській громаді», під час якої було виявлено, що громада має гарно прописаний статут з процедурами використання інструментів залучення громадян. При цьому, на жаль, як це часто буває, до зустрічі мешканців громади з командою #DOBRE, вони носили суто формальний характер. Під час практичної частини заходу, учасники мали нагоду власноруч подати електронну петицію та розпочати таким чином роботу над вирішенням нагальної проблеми щодо відсутності сміттєвих баків та урн на території ОТГ. І така, на перший погляд, невелика, але спільна мета зібрати необхідну кількість підписів згуртувала місцеве населення та змотивувала й надалі брати активну участь в житті власної громади. 16 травня 2019 року аналогічна за тематикою фокус-група відбулась й у Золочівській громаді, і, варто зазначити, що результативність даного заходу на цей раз виявилася ще більшою. Перш за все, місцеві мешканці були дуже слабо інформовані про інструменти демократії участі взагалі, а тим паче про можливий позитивний ефект від їх впровадження. Саме тому, експерти не тільки висвітлили теоретичний матеріал, а ще й розповіли аудиторії про найяскравіші приклади використання окремих інструментів в інших об’єднаних територіальних громадах. Також, командою #DOBRE був проведений аналіз діяльності громадських організацій, що функціонують на території Золочівської ОТГ. Цього разу результати також були невтішні:
 • Більшість із зареєстрованих ГО створювалися під проект ПРООН «Сталий розвиток орієнтований на громаду» і не здійснюють реальної діяльності.
 • В громаді є дві активні ГО, але їхні керівники вже працюють в виконкомі селищної ради або комунальних підприємствах (Фізкультурно-оздоровчому комплексі).
Таким чином, фокус група «Наявні механізми участі й осередки громадської активності в  Золочівській громаді» допомогла експертам оцінити нинішній стан справ та зрозуміти, в яких напрямках найбільш доцільним буде будувати свою роботу із Золочівської ОТГ  в подальшому. 20 травня 2019 року відбулась повторна зустріч комнади #DOBRE із місцевим населенням Малинівської ОТГ в межах тренінгу під назвою «Гранти на реалізацію місцевих ініціатив. Дерево потреб». Даний інтерактивний захід мав на меті надати аудиторії практичні навички написання заявок до міжнародних грантових конкурсів. Після того, як експерти детально розповіли присутнім умови конкурсу «Місцеві ініціативи для розвитку громад» з бюджетом до 5 тис у.о., мешканцям громади було запропоновано самостійно визначити головну ідею та мету майбутнього проекту. Так, серед основних проблем громади було названо:
 • низький рівень залученості місцевих жителів до культурно масових заходів в ОТГ через відсутність каналів комунікації (низьку поінфрормованість);
 • проблеми місцевих ГО та ІГ зі збором співфінансування, що відбиває мотивацію до написання Заявок.
 • мала кількість та відсутність інфраструктури для спортивно-оздоровчих заходів;
 • проблеми з культурою сортування та роздільного збору сміття.
Під час заходу учасники доволі активно висловлювали свої думки та ідеї в групах, але, на жаль, індивідуальна активність та лідерські якості проявлялися не так яскраво. Аналогічний тренінг було проведено й у Золочівській ОТГ 23 травня 2019 року, під час якого місцеве населення проявило жвавий інтерес до тематики заходу, а тому проектні ідеї пропонувалися майже щохвилинно. Серед найбільш нестандартних ідей можна відмітити:
 • мобільний кінотеатр під відкритим небом з обговоренням духовних цінностей та додатковим показом соціальних роликів;
 • екофести по старостинських округах;
 • зустрічі з видатними спортсменами для популяризації спорту
 • демонстрація та популяризація сучасних командних видів спорту (таких як фрізбі, черлідінг та ін.)
 Заходи організовано ГС “Харківський університетський консорціум” в рамках проекту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” програми “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) в Харківській області, що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).  

№1

№2

№4

№5

№6

№7

За молоддю майбутнє, а в умовах децентралізації тим більше. Тому важливо, аби громади-партнери Програми DOBRE мали активну молодь, молодіжні організації й ініціативи, які зможуть сприяти розвитку громади та розкривати її потенціал. Протягом квітня в Мереф’янській та Старосалтівській громадах Харківської області було проведено серію воркшопів «Створення та активізація молодіжної мережі», викликавши жвавий інтерес як з боку членів Молодіжних Рад, так і активних місцевих мешканців, котрі охоче долучаються до розвитку ОТГ. Так, під час заходу в Мереф’янській ОТГ можна було переконатися, що ця громада має дієву Молодіжну раду. Члени Молодіжної Ради вже мають певний досвід, з яким вони ділилися з експертами Програми та готові ділитися з колегами, які тільки крокують шляхом створення свого консультаційно-дорадчого органу. Варто зазначити, що учасники активно ділилися думками щодо своєї діяльності, аналізували успіхи та невдачі, з якими вони стикалися. Важливо, що Рада бачить свою роботу системною, збалансованою та має на меті залучення нових членів до свого складу та делегування їм обов’язків та повноважень. В Старосалтівській громаді представники активної молоді активно дискутували щодо діяльності Ради Молоді (Молодіжної ради) та її майбутнього. Учасники зазначили, що для громади важливо мати сильну Молодіжну Раду, яка б функціонувала та повноцінно представляла інтереси та була рушійною силою на шляху її розвитку. На заході молодь активно ділилася своїми думками, переживаннями та пропозиціями щодо подолання певної кризової ситуації, що на разі має місце в їхній Раді Молоді. Учасниками визначено ряд проблем, які існують в громаді та в самій Раді:
 • непорозуміння усередині Ради Молоді;
 • низька активність молоді громади;
 • відсутність молодіжної інфраструктури;
 • відсутність Стратегії розвитку молодіжної роботи;
 • низький рівень комунікації та взаємодії з представниками влади, а також високий контроль з боку органів місцевого самоврядування.
Завдяки активності та бажанню змін, було визначено перші кроки на шляху вирішення проблем Молодіжної ради, зокрема, анонсовано зміну керівника Ради на Катерину Стоянову – учасницю програми «Молодіжний працівник в ОТГ», що реалізується Міністерством молоді та спорту України спільно з програмою міжнародної технічної допомоги «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE, Державним інститутом сімейної та молодіжної політики та Програмою розвитку ООН в Україні. Супровід розвитку молодіжної політики здійснюється ГС “Харківський університетський консорціум” в рамках проекту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» програми “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) в Харківській області, що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).  

1

2

3

4